18 Oca 2009

Kim(im),Kim(din),Kim(iz)..

18 Oca 2009
"Kişi istediğini yapabilir ama ne isteyeceğini isteyemez"

ilk okuduğunuzda bu ne demek şimdi? tepkisi verebileceğiniz bir söz değil mi.. Aslına bakarsanız bende ne demek onu arıyorum saatlerdir.Schopenhauer bu sözü söylerken, içine Polyanna kaçanlarca yorumlanabileceğini hesap etmişmiydi bilmem ama bu söz içimdeki polyannayı sadece bi kenara bırakmamı sağladı.. sabah yatağımdan kalktığım da geri alacağım onu içime.. şimdilik sadece sandalyede oturup beni izliyor..

uzun zaman önce farketmiştim.. "Benim" dediğim hayatın, aslında birilerini mutlu etmek için çizilen bir resim olduğunu.. hani ilk okulda resim derslerinde yapılıpda ebeveynlerine verilebilecek en güzel hediyeyi icat ettiğini zanneden küçük bir çocuğun kaleminden çıkan uyumsuz renkler, orantısız vücutlar, ağzı yüzü olan güneşler, bulutlar eşliğinde somuta ulaşmış bir resimin orantısız vücutlu, tema boş kalmasın diye irice yapılmış kahramanıydım ben..
kendi hayatımı süren özgür, tek başıma ayaktayım naraları altında yatan kediyi ben hep bildim ama bunu anlatmakta zorlandım belki..
şimdi bakıyorum da bir yanımda heyt hüyt yapamazsın, yapmamalısın diyen birileri, diğer yanımda aslanım benim senden başka kimse beceremez bunu (gaz değil valla öyle düşündüklerinden söylüyorlar) birileri var..
şöyle bir düşündüğümde ise eksiği farkediveriyorum.. "Peki sen ne istiyorsun" diyen kimse yok.. kimse..yok..

7 yorum:

cesetizleri dedi ki...

"Benim" dediğim hayatın, aslında birilerini mutlu etmek için çizilen bir resim olduğunu..
bu pek çoğumuz için böyle ne yazık ki..

GünCeraN dedi ki...

Peki sen ne istiyorsun?

:)

Elif..den dedi ki...

birilerını mutlu etmek için yaşamamalısın.Kendını tümüyle mutlu edecek şeyler yapmalısın.En başında kendin olmalısın hikayenın baş kahramanı gerisi sadece figüran olarak kalmalı..
sevgılerle...

denizero dedi ki...

__ "Peki sen ne istiyorsun 2" __

Deli ama mantıklı tarafından.. dedi ki...

Kişi istediğini yapabilir ama ne isteyeceğini isteyemez gerçekten doğru bi söz sanırım..

ya da o kadar çok alıştım ki başkalarının istediklerini yerine getirdiğim yaşama ne istediğimi bende bilmiyorum Sevgili denizero ve sevgili Günceran..

ve evet cesetizleri.. hepimiz bu sürünün koyunlarıyız.. uçurumdan atlayana kadar bunu itiraf etmekte bile zorlanacağız.

Deli ama mantıklı tarafından.. dedi ki...

ve sevgili Elif.. bu da kendine itirafından sonra gelen bi çıkış yolu ama düşünmesi kadar kolay olmuyor ne yazıkki.. ben bu çıkışdan çok çıktım da dönüşü acılı oldu desem..

Adsız dedi ki...

''yazsana''ya mutabık kendimi zorladım ahanda:Kişi istediğini yapabilir ama ne isteyeceğini isteyemez.öyleyse İstediğini isteyebilmesinin koşuluda kabugunu kırmak olabilirmi.Kendi ayaklarının üzerinde durmak buna yeterlimidir.Bence hayır.Yeterlilik için ölmeden ölmek kavramını geçebilmek gerektir.Yani dünyadaki herşeyden vazgeçebileceğini kabul etmek gerek önceki,Sonra ötesi konuşabilsin.

Yorum Gönder

şşş okudun öyle kaçmak yok.. varmı öle bakıp bakıp iz bırakmamak he ? kime diyom alooooo.. adam gibi bişiler yaz çabuk bileyim bi kimsin nesin necisin hadi onları da geç istediğini söyle ama adam gibi edepli olsun edebi olmasa da olur yoksa valla sürerim izini şu net aleminde veririm seni benim odunumsu öküzden evrimleşip koala olan herife okaliptus niyetine.. yazsana be :P

 
Mantıklı Deli © 2008. Design by Pocket